• Adana

  PAMUK, KEBAP, ANAVARZA KALESİ, ÇUKUROVA

  Adana’nın tarihi çok eski zamanlara, üç bin yıl öncesine kadar dayanır. Türkiye’nin en verimli toprakları olan Çukurova üzerine kurulmuştur. Adana’da hemen hemen her tarım ürünü yetişir. Pamuk, Adana’nın en ünlü tarım ürünüdür. Adana’nın pamuk kadar ünlü olan bir diğer özelliği de kebabıdır. Çok lezzetlidir. Anavarza Kalesi, Misis Antik Kenti ve Tekir Yaylası Adana’da görülmeye değer yerlerdir.

 • Adıyaman

  NEMRUT DAĞI

  Tarihi binlerce sene öncesine dayanan Adıyaman’daki Nemrut Dağı görülmeye değer bir dünya harikasıdır. Nemrut Dağı’ndaki heykelleri incelerken çok eski zamanlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Adıyaman’ın Besni Üzümü, Pirin-Gümüşkaya Mağaraları ve Kahta Çayı da ünlüdür.

 • Afyon

  KAYMAK, SUCUK

  Yolların birleştiği bir kavşak olan Afyon’un kaymağı, lokumu ve sucuğu çok ünlüdür. Kurtuluş Savaşı’mız sırasında çok önemli görevler üstlenen Afyon’un kaplıcaları ve mermeri de meşhurdur.

 • Ağrı

  AĞRI DAĞI, İSHAKPAŞA SARAYI

  Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’na ev sahipliği yapan Ağrı, eşsiz doğası ve güleryüzlü insanlarıyla herkese kucak açar. Ağrı denince akla gelen bir başka yerse İshakpaşa Sarayı’dır.

 • AKSARAY

  IHLARA VADİSİ, EĞRİ MİNARE

  Anadolu’da medeniyet kurmuş birçok milletin önem verdiği Aksaray’ın tarihi çok eski zamanlara dayanır. Dillere destan Ihlara Vadisi, Eğri Minare ve Antik Nora Şehri Aksaray’daki görülmeye değer yerler arasındadır.

 • AMASYA

  ELMA, KRAL KAYA MEZARLARI

  Şehzadeler Şehri Amasya eşsiz bir doğaya sahiptir. Amasya elmasının lezzeti dillere destandır. Kral Kaya Mezarları, Borabay Gölü, Kale ve darüşşifa Amasya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

 • ANKARA

  ANITKABİR, ESKİ VE YENİ MECLİS BİNALARI, KALE, ATAKULE, HACI BAYRAM TÜRBESİ

  Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara yüzlerce sene öncesine dayanan tarihiyle bilinir. Hitit, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir merkez olan Ankara, Selçuklular ve Osmanlı Dönemi’nde de önemini korumuştur. Ankara’da Anıtkabir’den Kale’ye, Hacı Bayram-ı Veli Türbesi’nden Kızılcahamam Kaplıcaları’na kadar gezip görülmesi gereken birçok yer vardır.

 • ANTALYA

  DÜDEN, KURŞUNLU, MANAVGAT ŞELALELERİ, OLYMPOS ANTİK KENTİ, KONYAALTI VE PATARA PLAJLARI

  Türkiye’nin turizm başkenti Antalya, altın sarısı sahilleri, birbirinden güzel şelaleleri ve her biri görülmeye değer ilçeleriyle bilinir. Düden, Kurşunlu ve Manavgat Şelaleleri görülmeye değerdir. Konyaaltı ve Patara plajları, Yatlimanı, Kaleiçi Evleri ve Antik Kentleri de mutlaka gidilmesi gereken yerlerdir.

 • ARDAHAN

  ÇILDIR GÖLÜ, KAŞAR PEYNİRİ

  Ülkemizin Kafkaslar’a açılan kapısı olan Ardahan, yüzyıllar boyunca önemli bir sınır şehri olmuştur. Ardahan’ın kaşar peyniri çok lezzetlidir. Çıldır Gölü ise Ardahan’ın görülmeye değer harikalarındandır.

 • ARTVİN

  KARAGÖL, ÇORUH NEHRİ, SAHARA VE HATİLLA VADİSİ

  Türkiye’nin en yeşil şehirlerinden birisi olan Artvin’in eşsiz doğası anlatmakla bitmez. Gürcistan’la sınır komşusu olan Artvin’de Karagöl mutlaka görülmelidir. Çoruh Nehri, Sahara ve Hatilla Vadileri Milli Parkları da görülmesi gereken doğa harikalarıdır.

 • AYDIN

  İNCİR, MİLET VE PRİENE ANTİK KENTLERİ

  Ülkemizin önemli turizm merkezlerinden biri olan Aydın, tarih boyunca önemli bir merkez olmuştur. Aydın, Kuşadası ve Didim gibi turistik merkezlerinin yanı sıra inciriyle de bilinir. Milet, Didim ve Priene Antik Kentleri de Aydın’ın görülmeye değer yerleri arasındadır.

 • BALIKESİR

  ZEYTİN, MANYAS KUŞ CENNETİ, KAZ DAĞLARI

  Bereketli topraklar üzerine kurulmuş Balıkesir, tarih boyunca sebze ve meyve üretimiyle bilinmiş, özellikle zeytiniyle anılmıştır. Birbirinden güzel ilçeleri, peynirleri, Manyas Kuş Cenneti, Kaz Dağları ve Höşmerim Tatlısı ile bilinen Balıkesir, mutlaka görülmesi gereken şehirlerimizden biridir.

 • BARTIN

  AMASRA KALESİ, İNKUM PLAJI-ÇİLEK

  Çok eski zamanlardan bu yana önemli bir liman şehri olan Bartın, adını kenarına kurulduğu Bartın Çayı’ndan alır. Lezzetli çileğiyle ünlü olan Bartın’ın Amasra ilçesi ve İnkum Plajı görülmeye değerdir.

 • BATMAN

  HASANKEYF, ATMAN PETROL RAFİNERİSİ

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tarihi çok eski zamanlara dayanan illerinden biri de Batman’dır. Antik Hasankeyf Kenti, Batman’ın mutlaka görülmesi gereken turistik yerlerindendir. Ayrıca 1940 yılında yapılan araştırmalar sonucunda derinliklerinde petrol kaynakalrı bulunan Raman Dağı da Batman sınırlarındadır.

 • BAYBURT

  BAYBURT KALESİ, AYDINTEPE YERALTI ŞEHRİ

  Türkiye’nin en küçük illerinden biri olan Bayburt, Karadeniz Bölgesi’nin tarihi çok eski zamanlara dayanan şehirlerindendir. Bayburt Kalesi ve Aydıntepe Yeraltı Şehri, Bayburt’ta görülmeye değer yerler arasındadır.

 • BİLECİK

  ŞEYH EDEBALI VE ERTUĞRUL GAZİ TÜRBELERİ, SÖĞÜT İLÇESİ

  Mermer üretimi ve seramiğiyle ünlü olan Bilecik, Osmanlı Devleti’nin kurulduğu Söğüt’ü de bünyesinde barındırır. Türkiye’nin küçük illerinden biri olmasına rağmen köklü tarihiyle bilinen Bilecik sebze ve meyve üretiminde de adından söz ettirir.

 • BİNGÖL

  YÜZEN ADA, BUZUL GÖLLERİ, KÖS KAPLICASI

  Doğu Anadolu Bölgesi’nin şirin şehirlerinden biri olan Bingöl Yüzen Adaları, Buzul Gölleri ve Kös Kaplıcası’yla meşhurdur.

 • BİTLİS

  AHLAT KÜMBETLERİ, SÜPHAN VE NEMRUT DAĞLARI

  Çok güzel bir vadi üzerine kurulmuş Bitlis’in tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Doğu Anadolu’nun en önemli şehirlerinden biri olan Bitlis, Nemrut ve Süphan Dağları’na ev sahipliği yapar. Tarihimizde önemli bir yeri olan Ahlat ilçesi de Bitlis’tedir. Ahlat kümbetleri, İhlasiye Medresesi, Adilcevaz Kalesi ve El-Aman Kervansaray’ı Bitlis’in en bilinen yerlerindendir.

 • BOLU

  YEDİGÖLLER, ABANT, GÖYNÜK, PATATES

  Türkiye’nin doğası en güzel şehirlerinden biri olan Bolu, Abant, Yedigöller, Mudurnu, Göynük ve Mengen gibi mutlaka görülmesi gereken yerlere sahiptir. Kartalkaya Kış Sporları Merkezi, Seben Kaya Evleri ve Akkaya Travertenleri de Bolu’nun saymakla tükenmez güzellikleri arasındadır.

 • BURDUR

  SAGALASSOS ANTİK KENTİ, İNSUYU MAĞARASI, BURDUR VE SALDA GÖLLERİ

  Göller Bölgesi’nde yer alan Burdur, İnsuyu Mağarası, Burdur ve Salda Gölleri’yle bilinir. Sagalassos Antik Kenti de Burdur’un görülmeye değer yerleri arasındadır.

 • BURSA

  ULUCAMİ, ULUDAĞ, İZNİK GÖLÜ

  Osmanlı Devleti’nin başkentlerinden biri olan Bursa, tarihi çok eski zamanlara dayanan önemli bir şehirdir. Uludağ’dan İznik Gölü’ne, Cumalıkızık’tan Mudanya’ya kadar saymakla bitmeyecek birçok güzel yere ev sahipliği yapan Bursa, lezzetli sebze ve meyveleriyle bilinir. Şeftalisi, kestane şekeri, zeytini ve İskender Kebabı’yla da bilinen Bursa anlatmakla bitmez. Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin de içinde olduğu birçok Tğrk büyüğünün türbesine ev sahipliği yapan Bursa mutlaka görülmesi gereken şehirlerimizdendir.

 • ÇANAKKALE

  GELİBOLU ŞEHİTLER MİLLİ PARKI, TRUVA VE ASSOS ANTİK KENTLERİ, GÖKÇEADA VE BOZCAADA

  Tarihimizde çok önemli bir yeri olan Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Çanakkale şehri, Truva ve Assos Antik Kentleri’yle de bilinir. Gökçeada ve Bozcada’ya ev sahipliği yapan Çanakkale’nin domatesi ve peynir çeşitleri çok ünlüdür.

 • ÇANKIRI

  ÇANKIRI KALESİ, TAŞMESCİT, KAVUN

  İç Anadolu Bölgesi’nin küçük şehirlerinden biri olan Çankırı, kalesiyle olduğu kadar kavunu ve kayatuzuyla da ünlüdür. Taşmescit ve Bülbül Pınarı Çankırı’nın görülmeye değer yerlerindendir.

 • ÇORUM

  HATTUŞAŞ, ALACAHÖYÜK, İNCESU KANYONU, LEBLEBİ

  Tarihi çok eski tarihlere dayanan Çorum, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan en ünlüsü Hititler’dir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Hattuşaş Antik Kenti ile Alacahöyük Kazı Alanı Çorum’da mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Leblebisi ve pirinciyle ünlü olan Çorum’da İncesu Kanyonu da görülmeye değer yerler arasındadır.

 • DENİZLİ

  PAMUKKALE, HOROZ

  Ege Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biri olan Denizli’nin ismi Pamukkale Travertenleri’yle birlikte anılır. Türkiye’nin en çok tekstil üretimi yapılan şehirlerinden biri olan Denizli, horozuyla ünlüdür. Denizli’de Güney Şelalesi, Hierapolis Antik Kenti ve Karahayıt Kaplıcaları görülmeye değer yerler arasındadır.

 • DİYARBAKIR

  MALABADİ KÖPRÜSÜ, KARPUZ, ULUCAMİ, DİYARBAKIR SURLARI

  Tarihi çok eski zamanlara dayanan Diyarbakır Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir. Diyarbakır Surları uzaydan bile görünebilir. Ulucami, Malabadi Köprüsü ve Deliller Hanı, Diyarbakır’ın görülmeye değer yerlerinden sadece birkaçıdır. Diyarbakırlı olan ünlü şairimiz Cahit Sıtkı Tarancı ile değerli yazarımız Ziya Gökalp’in Diyarbakır’daki evleri müze haline getirilmiş ve ziyaretçilerini beklemektedir. Karpuzuyla olduğu kadar dar sokakları, hanları ve kervansaraylarıyla da ünlü olan Diyarbakır, mutlaka görülmesi gereken büyüleyici şehirlerimizden biridir.

 • DÜZCE

  SAKLIKENT VE AKTAŞ ŞELALELERİ, EFTENİ GÖLÜ VE KAPLICASI, KONURALP MÜZESİ

  Tarihi milattan önce iki bin yıllarına dayanan Düzce, eşsiz doğasıyla dikkat çeker. Saklıkent ve Aktaş Şelaleleri, Efteni Gölü ve Kaplıcası, Sakarca, Topuk ve Kardüz Yaylaları Düzce’nin görülmeye değer yerlerinden sadece birkaçıdır.

 • EDİRNE

  SELİMİYE CAMİİ, UZUNKÖPRÜ, BADEM EZMESİ, PEYNİR

  Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış önemli şehirlerden biri olan Edirne, köklü tarihiyle bilinir. Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camii, Rüstempaşa Kervansarayı, Uzunköprü ve Eski Camii, Edirne’deki tarihi yapılardan sadece birkaçıdır. Badem ezmesi ve peyniriyle meşhur olan Edirne, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne de ev sahipliği yapar.

 • ELAZIĞ

  HARPUT KALESİ, KEBAN BARAJ GÖLÜ, HAZAR GÖLÜ

  Doğu Anadolu Bölgesi’nin tarihi çok eski yıllara dayanan şehirlerinden biri olan Elazığ, Harput Kalesi, Keban Baraj Gölü, Buzluk Mağarası, Hazar Gölü ve Ağın Kaplıcası’yla bilinir.

 • ERZİNCAN

  TULUM PEYNİRİ, GİRLEVİK ŞELALESİ, EKŞİSU KAPLICASI, BAL, LEBLEBİ

  Doğu Anadolu’nun tarih boyunca önemini korumuş şehirlerinden biri olan Erzincan, balı, leblebisi ve tulum peyniriyle ünlüdür. Girlevik Şelalesi, Ekşisu Kaplıcası, Buz Mağaraları, Kemaliye İlçesi ve Aygır Gölü, Erzincan’ın mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir.

 • ERZURUM

  PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ, OLTU TAŞI, ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE

  Doğu Anadolu Bölgesi’nin ve Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan Erzurum, binlerce senelik bir geçmişe sahiptir. Aziziye Tabyaları, Erzurum Kalesi, Çifte Minareli Medrese, Rüstempaşa Bedesteni ve Üç Kümbetler, Erzurum’da görülmeye değer yerlerden sadece birkaçıdır. Erzurum’daki Palandöken Kayak Merkezi Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biridir. Erzurum’un oltu taşı ve cağ kebabı ise unutulmamalıdır.

 • ESKİŞEHİR

  LÜLETAŞI, YAZILIKAYA, TARİHİ ODUNPAZARI EVLERİ

  Gelişmiş sanayisi, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla bilinen Eskişehir’in lületaşı çok ünlüdür. Frigler’den kalan Yazılıkaya Frig Vadisi ve Tarihi Odunpazarı evleri görülmeye değerdir. Met Helvası ve Çibörek ise Eskişehir’in tadılması gereken lezzetleridir.

 • GAZİANTEP

  ANTEPFISTIĞI, ZEUGMA ANTİK KENTİ

  Kurtuluş Savaşı sırasında verdiği bağımsızlık mücadelesiyle Gazi unvanını alan Gaziantep, gelişmiş sanayisi, lezzetli yemekleri, tarihi yapıları ve antepfıstığıyla bilinir. Binlerce sene öncesine dayanan tarihiyle Gaziantep, her dönemde önemli bir şehir olmuştur. Zeugma Antik Kenti, Rumkale, Karpuzatan ve Dülükbaba Mesire Yerleri, Gaziantep’in görülmeden edilemeyecek yerlerindendir.

 • GİRESUN

  GİRESUN KALESİ, FINDIK, HAYIRSIZ ADA

  Karadeniz’in yemyeşil şehirlerinden biri olan Giresun, kalesi ve fındığıyla bilinir. Giresun’a gidip de Hayırsız Ada’yı, Gedikkaya’yı, Şebinkarahisar Kalesi’ni ve birbirinden güzel yaylaları görmemek olmaz.

 • GÜMÜŞHANE

  SATALA ANTİK KENTİ, TOMARA VE TORUL ŞELALELERİ, PESTİL-KÖME

  Doğu Karadeniz’in doğal güzellikleriyle öne çıkan şehirlerinden biri de Gümüşhane’dir. Gümüşhane, lezzetli pestili ve kömesiyle olduğu kadar Satala Antik Kenti, Tomara ve Torul Şelaleleri’yle de bilinir. Ayrıca Gümüşhane’de çok eski zamanlardan beri gümüş kaynakları bulunur.

 • HAKKARİ

  CİLO ve SAT DAĞLARI, TERS LALE, BUZUL GÖLLERİ, HAKKARİ KİLİMİ

  Dağların şehri olarak bilinen Hakkari, sadece dağları değil kilimleri ve balıyla da meşhurdur. Dünyada bir benzeri daha olmayan ters lalenin anavatanı da Hakkari’dir. Zap Suyu ve Buzul Gölleri de Hakkari’nin görülmeye değer güzelliklerindendir.

 • HATAY

  ASİ NEHRİ, KÜNEFE, MOZAİK MÜZESİ

  Türkiye’nin en güneyinde yer alan Hatay’ın adı Asi Nehri, Mozaik Müzesi, Erzin Kaplıcaları ve Arsuz Plajları’yla birlikte anılır. Hatay’a gidip künefe yememek olmaz.

 • IĞDIR

  PAMUK, ELMA, ARAS NEHRİ

  Iğdır, Türkiye’nin en doğusunda yer alır. Aras ve Karasu nehirlerinin suladığı verimli topraklara sahiptir. Pamuk ve türkülere konu olmuş Iğdır elması bu verimli topraklarda üretilir. Iğdır, şeftali, kavun, şeker pancarı ve kayısı gibi meyveleriyle de bilinir.

 • ISPARTA

  GÜL, EĞİRDİR VE GÖLCÜK GÖLLERİ, ISPARTA ELMASI, ISPARTA HALISI

  Isparta denilince akıllara gül gelir. Tüm dünyaya gül yağı ihraç eden Isparta’nın doğal güzellikleri de saymakla bitmez. Eğirdir ve Gölcük Gölleri, Kovada Gölü ve Yazılı Kanyon Milli Parkları, Pınargözü Mağarası Isparta’nın doğal güzelliklerinden sadece birkaçıdır. Davraz Dağı Kayak Merkezi kayakseverleri ağırlar. Ayrıca Isparta, elması ve halılarıyla da ünlüdür.

 • İSTANBUL

  TOPKAPI SARAYI, AYASOFYA, DİKİLİTAŞ, SULTANAHMET, İSTİKLAL CADDESİ, KAPALIÇARŞI, MISIR ÇARŞISI, DOLMABAHÇE ve YILDIZ SARAYLARI, PİYERLOTİ, KIZ KULESİ

  Dünyanın en eski, en önemli ve en büyük şehirlerinden biri olan İstanbul tarih boyunca görenleri büyülemiş, rüya gibi bir şehirdir. Tüm devletlerin ele geçirmek için çabaladığı, hükümdarların hayallerini süsleyen İstanbul 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiştir. İstanbul’un tarihi, mimari ve doğal güzellikleri saymakla bitmez. İstanbul Boğazı, Topkapı, Çırağan, Dolmabahçe ve Yıldız Sarayları, Kız Kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Meydanı, İstiklal Caddesi, Emirgan ve Gülhane Parkları, Prens Adaları İstanbul’un güzeliklerinden sadece birkaçıdır.

 • İZMİR

  İZMİR SAAT KULESİ, EFES ve BERGAMA ANTİK KENTLERİ, KORDON BOYU, ASANSÖR, ÇEŞME KALESİ

  Türkiye’nin en önemli liman şehirlerinden biri olan İzmir, tarih boyunca bu özelliğiyle anılmış büyük bir şehirdir. Çeşme, Foça, Alaçatı ve Seferihisar gibi birbirinden güzel turistik mekanlarıyla bilinen İzmir Efes ve Bergama Antik Kentleri’ne de ev sahipliği yapar. Tarihi çok eski zamanlara dayanan İzmir’in Saat Kulesi, Kordon Boyu, Kemeraltı Çarşısı ve Kültürpark’ı da çok ünlüdür. İzmir’e gidip lokma ve kemalpaşa tatlısı yememek olmaz.

 • KAHRAMANMARAŞ

  MARAŞ DONDURMASI, DÖNGEL MAĞARALARI, TARHANA, ACI BİBER

  Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği kahramanca mücadeleden dolayı Kahraman sıfatıyla şereflendirilen Kahramanmaraş, dondurması, acı biberi, tarhanası ve ceviz ağacından yapılan sandıklarıyla ünlüdür. Ayrıca Döngel Mağaraları, Maraş Kalesi, Taş Medrese ve Ulu Camii de Kahramanmaraş’taki görülmeye değer yerlerdendir.

 • KARABÜK

  SAFRANBOLU EVLERİ, SAFRANBOLU LOKUMU, SAFRAN ÇİÇEĞİ

  Batı Karadeniz Bölgesi’nin şirin şehirlerinden biri olan Karabük, eşsiz doğasıyla bilinir. Safranbolu ilçesinin evleri ve lokumları dillere destan olan Karabük, safran çiçeği ve demir-çelik fabrikasıyla da tanınır.

 • KARAMAN

  HATUNİYE MEDRESESİ, YERKÖPRÜ ŞELALESİ, KARAMAN KOYUNU, KARAMAN ELMASI

  Ülkemizin bisküvi üretim merkezi olarak bilinen Karaman, Hatuniye Medresesi ve Yerköprü Şelalesi’yle de meşhurdur. Karaman’ın koyunu ve elması da unutulmaması gerekenlerdir.

 • KARS

  KARS KALESİ, ANİ HARABELERİ, KAŞAR PEYNİRİ, KAZ

  Tarihi Yontma Taş Devri’ne kadar uzanan Kars, ülkemizin doğu snırında önemli bir sınır şehirdir. Kars Kalesi, Ani Harabeleri ve Sarıkamış, Kars denince akla gelen önemli yerlerdir. Kars’ın kaşarı da çok lezzetlidir.

 • KASTAMONU

  ILGAZ DAĞI, CEHENNEM DERESİ KANYONU, ILGARİNİ MAĞARASI

  Türkiye’nin doğal güzellikleriyle ünlü şehirlerinden biri de Kastamonu’dur. Ilgaz Dağı, Cehennem Deresi Kanyonu ve Ilgarini Mağarası, Kastamonu’nun doğal güzelliklerinden sadece birkaçıdır. Tosya pirinci, Taşköprü sarımsağı ve kır pidesi de Kastamonu’nun meşhurları arasındadır.

 • KAYSERİ

  ERCİYES DAĞI, PASTIRMA-SUCUK, BÜNYAN HALISI, KAYSERİ KALESİ

  Sucuğu, mantısı ve pastırmasıyla meşhur olan Kayseri’nin tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Erciyes Dağı, Bünyan Halısı, Kayseri Kalesi, Karatay Hanı, Talas Kenti, Gevher Nesibe Tıp Merkezi ve Gesi Bağları ise Kayseri denildiğinde akılda tutulması gereken önemli yerlerdir.

 • KİLİS

  KİLİS YORGANI

  Ülkemiz için çok önemli bir sınır şehri olan Kilis, yorganlarıyla meşhurdur.

 • KIRIKKALE

  SİLAH FABRİKALARI, PETROL RAFİNERİSİ

  İç Anadolu’nun şirin şehirlerinden biri olan Kırıkkale ev sahipliği yaptığı silah fabrikaları ve petrol rafinerisiyle ülkemiz için çok önemli bir sorumluluk yüklenmektedir.

 • KIRKLARELİ

  DUPNİSA MAĞARASI, DEREKÖY, İĞNEADA, KIYIKÖY, KASTRO SAYFİYE YERLERİ

  Doğal güzellikleriyle bilinen Kırklareli, Dupnisa Mağarasıyla olduğu kadar Dereköy, İğneada, Kıyıköy ve Kastro gibi sayfiye yerleriyle meşhurdur.

 • KIRŞEHİR

  SEYFE GÖLÜ, CACABEY MEDRESESİ, MUCUR YERALTI ŞEHRİ, AHİ EVRAN TÜRBESİ

  Ahiliğin kurucusu Ahi Evran’ın memleketi Kırşehir, Seyfe Gölü, Cacabey Medresesi ve Mucur Yeraltı Şehri’yle bilinir. Kırşehir’in cevizi de çok ünlüdür.

 • KOCAELİ

  PİŞMANİYE, DEĞİRMENDERE FINDIĞI, EŞME AYVASI, BALLIKAYALAR VADİSİ, DARICA KUŞ CENNETİ

  Ülkemizin en önemli sanayi şehirlerinden biri olan Kocaeli aynı zamanda doğal güzellikleriyle de ünlüdür. Ballıkayalar Vadisi ve Beşkayalar Tabiat Parkı, Darıca Kuş Cenneti, Maşukiye, Kartepe ve Kuzu Yaylası bu doğal güzelliklerden sadece birkaçıdır. Kocaelinin pişmaniyesi ve fındığı kadar ayvası, yoğurdu ve halıları da ünlüdür.

 • KONYA

  MEVLANA TÜRBESİ, ALAEDDİN TEPESİ ve CAMİİ, KARATAY MEDRESESİ, ÇATALHÖYÜK ANTİK KENTİ

  Tarihi binlerce sene öncesine dayanan Konya, ülkemizin en verimli topraklarına sahiptir. Yüzölçümü olarak Türkiye’nin en büyük ili olan Konya’nın adı Mevlana ile anılır. Karatay Medresesi, Çatalhöyük Antik Kenti, Alaeddin Tepesi ve Camii, Konya’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir. Konya’ya gidip etli ekmek, bamya çorbası, fırın kebabı, saç arası gibi lezzetlerden tatmamak olmaz.

 • KÜTAHYA

 • MALATYA

 • MANİSA

  SARD ANTİK KENTİ, MESİR MACUNU, AĞLAYAN KAYA

  Şehzadeler şehri Manisa, tarih boyunca stretejik önem sahip olmuş önemli şehirlerimizden biridir. Manisa denilince akla gelen mesir macununun lezzeti ve şifası dillere destandır. Bereketli topraklarında üzüm başta olmak üzere birçok meyve ve sebzenin tarımı yapılan Manisa, Sard Antik Kenti’ne, Spil Dağı Milli Parkı’na ve Muradiye ve Ulu Camii Külliyeleri’ne ev sahipliği yapar.

 • MARDİN

  DEYRULZAFARAN MANASTIRI, MARDİN KALESİ, TAŞ EVLER,...

  Dünyanın en büyüleyici şehirlerinden biri olan Mardin, dillere destan taş evleri ve telkari gümüş işlemeciliği ile bilinir. Artuklu döneminde inşa edilmiş tarihi Ulu Camii, Mardin Kalesi ve Deyrulzafaran Manastırı, Mardin’in mutlaka görülmesi gereken yerleri arasındadır.

 • MERSİN

  KIZ KALESİ, CENNET VE CEHENNEM OBRUKLARI, ANAMUR MUZU, SİLİFKE YOĞURDU

  Türkiye’nin en bereketli topraklarına sahip olan Mersin, turunçgil ve seracılık üretiminde bir markadır. Anamur Muzu, Silifke yoğurdu, yaban mersini, tantuni ve kerebiç, Mersin’in dillere destan lezzetlerindendir. Kız Kalesi, Cennet ve Cehennem Obrukları, Tarsus Şelalesi ve Göksü Nehri ise Mersin’in görülmeye değer güzelliklerindendir.

 • MUĞLA

  BODRUM, MARMARİS, DATÇA, FETHİYE, SAKLIKENT KANYONU, ÖLÜDENİZ

  Türkiye’nin tatil cennetlerinden biri olan Muğla, Bodrum, Marmaris, Datça ve Fethiye gibi doğal güzellikleriyle bilinen ilçeleriyle ünlüdür. Saklıkent Kanyonu, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, İztuzu Plajı, Sedir Adası ve Bodrum Kalesi gibi saymakla bitmeyen dünyaca ünlü adresler Muğla’yı çekici kılan nedenlerin başındadır. Knidos, Letoon, Kaunos, Labranda, Keramos Antik Kentleri Muğla’nın görülmeye değer tarihi yerlerden birkaçıdır.

 • MUŞ

 • NEVŞEHİR

  PERİBACALARI, GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ, DERİN KUYU VE KAYMAKLI YERALTI ŞEHİRLERİ, HACI BEKTAŞ-I VELİ TÜRBESİ, ÜZÜM BAĞLARI

  Türkiye’nin en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Nevşehir, dünyaca ünlü peribacalarıyla meşhurdur. Göreme Açık Hava Müzesi, Derin Kuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri, Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi, Avanos çanak çömlek işçiliği, patates üretimi ve üzüm bağları da Nevşehir’le birlikte anılır.

 • NİĞDE

 • ORDU

 • OSMANİYE

 • RİZE

  ÇAY BAHÇELERİ, KAÇKAR DAĞLARI, AYDER VE ÇAMLIHEMŞİN YAYLALARI, ANZER BALI, FIRTINA DERESİ VADİSİ

  Ülkemizin en yeşil şehirlerinden biri olan Rize’nin doğal güzellikleri anlatmakla bitmez. İsmi çayla birlikte anılan Rize’de Kaçkar Dağları, Ayder ve Çamlıhemşin Yaylaları, Fırtına Deresi Vadisi, Zilkale ve Buzul Gölleri mutlaka görülmesi gereken dünya harikalarıdır. Anzer Balı ve mandalina ise Rize’nin unutulmaması gereken lezzetlerindendir.

 • SAKARYA

 • SAMSUN

 • ŞANLIURFA

  URFA KALESİ, SIRA GECELERİ, BALIKLI GÖL, HARRAN HARABELERİ, ÇİĞKÖFTE, HALFETİ EVLERİ, KELAYNAK KUŞLARI

  Peygamberler şehri Şanlıurfa, Kurtuluş Savaşı’mızda ortaya koyduğu kahramanca mücadele sonrasında şanlı sıfatıyla şereflendirilmiştir. Urfa Kalesi, Balıklı Göl, Harran Harabeleri, Halfeti Evleri, Hazreti Eyüp Mağarası, Şuayip Şehri ve Mağarası Şanlıurfa’nın görülmeye değer yerlerinden birkaçıdır. Şanlıurfa denilince sıra gecelerini, çiğköfteyi, acı biberi, Kelaynak kuşlarını anmamak olmaz.

 • SİİRT

 • SİNOP

  SİNOP KALESİ, İNCEBURUN, SİNOP HAPİSHANESİ, ERFELEK TATLICA ŞELALELERİ

  Türkiye’nin en kuzey ucu olan İnceburun, bir doğa harikası olan Erfelek Tatlıca Şelaleleri, Akgöl, İnaltı Mağarası ve Kaya Mezarlıkları, Sinop denilince akla gelen yerlerdir. Sinop Kalesi ve hapishanesi görülmeye değer tarihi mekanlardır. Boyabat Pirinci, mantı ve tirit de Sinop’la birlikte anılan lezzetlerdendir.

 • SİVAS

 • ŞIRNAK

 • TEKİRDAĞ

 • TOKAT

  BALLICA MAĞARASI, TOPÇAM YAYLASI, GÖK MEDRESE, TOKAT ÜZÜM YAPRAĞI SARMASI, TOKAT KEBABI, SULU SARAY

  İlk çağlardan bu yana gözde bir yerleşim yeri olan Tokat, Yeşilırmak'ın suladığı bereketli toprakları ve ticaret yollarının üzerinde olması sebebiyle tarih boyunca ilgi çekici olmuştur. Ballıca Mağarası, Topçam Yaylası, Gök Medrese, Sulu Saray ve Zinav Gölü Tokat'ın görülmeye değer güzellikleridir. Tokat denilince akla gelen kebap, üzüm yaprağı, sarma ve domates şehrin damak çatlatan lezzetleri arasındadır.

 • TRABZON

  SÜMELA MANASTIRI, UZUNGÖL, KADIRGA YAYLASI, ZAĞANOS KÖPRÜSÜ, AYASOFYA CAMİİ

  Karadeniz’in tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan şehirlerinden bir olan Trabzon, eski zamanlardan bu yanan önemli bir liman şehri olmuştur. Sümela Manastırı, Uzungöl, Kadırga ve Sultan Murat Yaylaları, Zağanos Köprüsü ve Ayasofya Camii Trabzon’daki görülmeye değer yerler arasındadır. Tranzon’a gidip de Akçaabat Köftesi, Hamsiköy Sütlacı, Beton Helva ve Vakfıkebir Ekmeği yememek olmaz.

 • TUNCELİ

 • UŞAK

 • VAN

  VAN KEDİSİ, VAN GÖLÜ, HOŞAP KALESİ, MURADİYE VE BENDİMAHİ ŞELALELERİ, İNCİ KEFALİ

  Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biri olan Van, tarihi çok eski zamanlara dayanan bir şehirdir. Van Gölü, Hoşap Kalesi, Muradiye ve Bendimahi Şelaleleri Van’la özdeşleşmiştir. Adı Van’la birlikte anılan Van Kedisi ve Van Balığı (İnci Kefali) da unutulmamalıdır.

 • YALOVA

 • YOZGAT

 • ZONGULDAK

KÜLTÜR
  ATLASI
TARİHİN
  İZİNDE

  DOĞADAN

   DÜNYADAN